Zprávy

 

Před pár minutami odstartovala první březnová schůze Senát Parlamentu ČR. Na programu dnes máme, například: novela zákona o důchodovém pojištění volba kandidáta na člena Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, volba člena Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, senátní návrh zákona o volbách do zastupitelstev...

Dne 7. března uplyne 173 let od narození prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigue Masaryka. TGM byl politik, filosof, novinář, ale především osobnost, která měla rozhodující vliv při vzniku našeho samostatného státu. Byl člověkem s pevnými morálními zásadami a je pozitivním vzorem, který může sloužit i budoucím generacím.

O víkendu se otevřely dveře tradiční Matějské poutě, což je dokladem toho, že jaro již klepe na dveře. Zima začíná ztrácet sílu a já se letos už opravdu těším na jaro, kdy všichni můžeme čerpat potřebnou energii v přírodě.

V těchto dnech uplynulo 100 let od úmrtí Aloise Rašína. Alois Rašín, významný československý politik a první ministr financí nově vzniklé republiky, zemřel 18. 2. 1923 na následky atentátu. V Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod si zítra připomeneme tyto 100 let staré události.

Při návštěvě Chrudimska jsem nemohl vynechat Muzeum loutkařských kultur v Chrudimi. České loutkařství má dlouhou tradici a od roku 2016 je součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Chrudimské muzeum o její zachování pečuje již více než 50 let. Expozice jistě zaujme nejen děti, ale i dospělé.

Dnešní den jsem zahájil návštěvou Domova sociálních služeb Slatiňany. Jsem rád, že jsem využil nabídky pana ředitele Miroslava Kubína k návštěvě tohoto zařízení, abych se seznámil s aktuální situací v oblasti sociálních služeb ve Slatiňanech. Velmi oceňuji přístup všech zaměstnanců, kteří jsou opravdoví "srdcaři" a pro klienty dělají maximum.

Za pár minut startuje již 7. schůze Senátu ve 14. funkčním období. Na programu jednání máme množství rozmanitých bodů, například: návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek - zákaz prodeje nikotinových sáčků mladistvým. Online přenos můžete sledovat ZDE.

Pracovní týden jsem zahájil na setkání poslanců a senátorů s Radou Kraje Vysočina. Takováto neformální setkání se zástupci kraje považuji za velmi důležitá, neboť nám poskytují zpětnou vazbu, kterou pak můžeme využít při své činnosti v Senátu.