Zahájení hudebního festivalu Zlatá Pecka

23.08.2021

Slavnostní mší v gotickém Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi byl zahájen v neděli 22. srpna pátý ročník hudebního festivalu Zlatá Pecka, jehož protagonistkou je mezzosopranistka Dagmar Pecková.

Jan Tecl přijal pozvání organizátorů festivalu a přečetl účastníkům obřadu zdravici předsedy Senátu Miloše Vystrčila, který se z důvodu zahraniční cesty na Ukrajinu ze slavnostního zahájení omluvil.

"Dagmar Peckovou velmi obdivuji. Obdivuji ji nejen pro její úžasný pěvecký talent, nýbrž také proto, jakým způsobem a s jakým nasazením pečuje o naše kulturní a duchovní dědictví. Jedním z krásných projektů paní Dagmar je festival Zlatá Pecka. V dnešní době je předávání kulturních hodnot z generace na generaci nezbytné. Kultura přispívá k našemu polidštění, pěstování kultury prospívá naší budoucnosti. Považuji za čest, že mohu Dagmar Peckové při příležitosti konání tohoto festivalu poděkovat a Vás všechny příznivce festivalu srdečně pozdravit. Když jsme se s Dagmar Peckovou naposledy potkali, bylo to v okamžiku, kdy vystupovala na benefiční akci pořádané za účelem zahájení sbírky na opravu kostelních varhan ve Vysokých Studnicích. Tehdy jsem vyslovil myšlenku, že právě takové akce, jako je Koncert spojený se sbírkou na opravu varhan nebo třeba festival Zlatá Pecka jsou nejen kulturním zážitkem, ale mohou napomoci kultivaci našich duší. A to je moc důležité a je to dobře. Přeji jubilejnímu pátému ročníku Zlaté Pecky nadšené návštěvníky a posluchače a děkuji organizátorům za to, že ve svém volném čase přispívají k péči o naše kulturní a duchovní dědictví."

Během obřadu zazněla skladba Giacoma Rossiniho "Petite messe solennelle" v podání špičkových českých interpretů.

Letošní ročník je věnován operní pěvkyni řeckého původu Marii Callas a diváci mohou až do 30. srpna navštívit v rámci festivalu na několika místech 13 různých představení zahrnujících koncerty, divadlo, výstavu či filmovou projekci.