Veřejné slyšení k petici občanů ČR „Za zachování práv bezúhonných českých občanů v oblasti legálních zbraní“

20.09.2019

V úterý 17. září 2019 v hlavním jednacím sále Senátu proběhlo Veřejné slyšení Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice k senátnímu tisku 119 tj. k petici občanů ČR "Za zachování práv bezúhonných českých občanů v oblasti legálních zbraní".

Uspořádání veřejného slyšení v Senátu je považováno za způsob šetření této petice, kterou podepsalo více než 100 tisíc lidí a která byla senátorům předána v červnu t.r. Na slyšení vystoupili zástupci petentů, senátoři, zástupci dotčených orgánů a organizací a také odborníci, kteří se k problematice vyjádřili.

Shrnutí postojů jednotlivých senátorů přinesla například zpráva České tiskové kanceláře takto:


17.09.2019 15:35:37

Senátoři chystají ústavní zakotvení práva bránit se zbraní

Multimédia: https://ligalibe.cz/ke-stazeni/nova-petice/

-

Praha 17. září (ČTK) - Zakotvit do ústavního pořádku právo bránit se legálně drženou zbraní má chystaná senátorská novela, která je mimo jiné reakcí na snahu EU držení zbraní omezovat. Doplnění Listiny základních práv a svobod vychází z petice, kterou podepsalo 102.000 lidí včetně mnohých ústavních činitelů. Na dnešní veřejném slyšení Senátu to uvedli předseda petičního výboru Pavel Černý a předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD).

Listina by podle návrhu měla být doplněna o "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní za podmínek stanovených zákonem". Cílem je povýšit na ústavní úroveň právo na obranu života za splnění dosavadních podmínek nutné obrany a krajní nouze, uvedl Antl.

Senátor ODS a bývalý policejní prezident Martin Červíček za předkladatele zdůraznil, že novela se neomezuje na střelné zbraně, jejichž vlastnictví je regulováno, a nepovede k nekontrolovaného ozbrojování. Novelu podle něj podepsalo 35 senátorů a horní komora by ji měla začít projednávat v říjnu. Novelu podpořil i Václav Láska (Senátor 21), jenž patřil k odpůrcům původní neúspěšné ústavní novely, která měla zakotvit právo držet zbraň za účelem ochrany a obrany státu. Senát její přijetí před dvěma lety neumožnil.

Předseda senátní ústavní komise Jiří Dienstbier (ČSSD) uvedl, že tato změna by byla nesystémová, nepotřebná a potenciálně škodlivá. Za zbytečnou pokládá i chystanou novelu, neboť stávající znění listiny je prý dostatečné. "Žádnou další ochranu vám změna Listiny neposkytne," řekl předkladatelům. Bojí se přílišného rozšíření zbraní mezi lidmi, které by podle něj zhoršilo bezpečnost. Místopředseda komise Zdeněk Hraba (STAN) naopak uvedl, že novela má pomoci zachování dosaženého právního stavu držení zbraní v ČR. Po přijetí novely "nebude možné zakázat, abychom se bránili holýma rukama", dodal Hraba.

Přijetí novely podpořili senátor za ANO Ladislav Václavec nebo advokát a bývalý poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka, neboť podle něj brání právo na obranu "vytunelovat obyčejným zákonem". "Nenechme se ani nikým odzbrojit, ani nikým zastrašit," dodala předsedkyně sněmovního bezpečnostního výboru Jana Černochová (ODS).

Černý uvedl, že chystaná novela má zabránit odzbrojování potenciálních obětí. Podle něj jsou unijní státy, které zakázaly i nošení nožů nebo obranných prostředků, mnohem méně bezpečné než Česko. "Omezení jsou zjevně neúčinná a neúčelná, jedná se jen o šikanu," uvedl Černý. Podle Antla by podporovatelé novely neměli deklarovat, že jde o snahu eliminovat důsledky evropské zbraňové směrnice, kterou ČR musí přijmout. Na přednost evropského práva před ústavním upozorňoval i Dienstbier.


Veřejné slyšení přineslo nejen sumarizaci postojů k petici, ale vyústilo v návrh novely Listiny základních práv a svobod. Změnu v Ústavním pořádku chystá skupina senátorů napříč politickým spektrem a v nejbližších dnech předloží její znění.

Úkolem senátora Tecla, jako zpravodaje pléna Senátu k Petici občanů ČR za zachování práv v oblasti držení legálních zbraní, je před říjnovou schůzí Senátu závěry z veřejného slyšení zpracovat do zpravodajské zprávy a s přihlédnutím ke stanovisku Ústavně-právního výboru předložit Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Výbor následně formou usnesení postoupí petici k projednání na plénu Senátu.

Záznam z celého veřejného slyšení naleznete ZDE

Zdroj fotografií: Senát PČR, Liga Libe