Aktuální vydání časopisu Senát

20.08.2020

Již tradičně v něm naleznete plno informačně bohatých textů, polemik a zajímavostí. V tomto čísle dostal Jan Tecl prostor v rubrice s názvem Senátor a jeho region. Jeho článek si můžete přečíst níže.

Senátní obvod Chrudim leží v centru naší vlasti. To znamená, že od nás to není nikam daleko, lépe řečeno - odevšad je to k nám stejně blízko. Nenápadný kraj s nenápadnou krajinou je přitažlivý už na první pohled. Jako chotěbořský rodák jsem to měl na Chrudimsko, zejména do Železných hor a na Hlinecko, jak říkáme, co by kamenem dohodil a zbytek došel pěšky. Hranice mezi Vysočinou a Pardubickým krajem je pouze administrativní čárou, lidé zde sdílejí stejné podmínky k životu a vyjadřují také sounáležitost k tomuto krásnému koutu Čech. Možná právě i proto, když se tvořily senátní obvody s podobnými počty obyvatel, přišlo přirozené spojit části okresů Chrudim a Havlíčkův Brod. Jsme venkovem v pravém a nejlepším smyslu slova. Skanzen Vysočiny, příznačně zvaný Veselý kopec, najde návštěvník právě v mém senátním obvodu.

Letošní rok začal s ohledem na další události docela nevinně. Ještě v únoru probíhaly tradiční masopusty. Málo se ví o tom, že masopustní průvody na Hlinecku jsou už deset let zapsány na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Vesničtí muži a chlapci s maskami, které zobrazují tradiční masopustní postavy, obchází v doprovodu dechovkového šramlu průvodem vesnice a u jednotlivých stavení provádějí rituální tanec, aby zajistili bohatou úrodu a prosperitu pro rodinu. Dávnověká tradice se zde dochovala v nezměněné podobě. 

Zima u nás na Vysočině ani v Železných horách nebyla tradičně klouzavá a mé cesty po regionu byly klidné. Stihl jsem plánovanou pracovní návštěvu Heřmanova Městce a hlavně debatu o financování tamních projektů. V Havlíčkově Brodě jsme s hospodářskou komorou, občany a podnikateli debatovali o rozvoji města a dopravních opatřeních. Netušil jsem, že je to na poměrně dlouhou dobu jedno z posledních veřejných setkání s mými sousedy, známými, přáteli a vůbec obyvateli senátního obvodu.

Na jaře 2020, v tom neobyčejném čase korony, se samozřejmě uzavřel i můj senátní obvod do sebe sama. Lidé zde dokázali, že si umí pomáhat navzájem a pečovat jeden o druhého. Bylo to velmi poučné, dojemné i uklidňující. Opravdu jsme zůstali normální a zůstali jsme lidmi.

V čase korony jsme si tiše připomněli i 75. výročí ukončení druhé světové války. Každý zná příběh Ležáků, vesnice, kterou němečtí nacisté s tak bezduchou důkladností vymazali ze světa. Doporučuji každému, koho někdy popadne touha mudrovat nad historií dvacátého století, aby si sem zajel. Působivý památník a hlavně areál zničené vesnice s pomníčky na místech bývalých domů jej vyléčí velice rychle. Něco jiného je o vyhlazení vesnice číst a něco jiného je vidět a hlavně procítit. 

Rok 2020, jehož polovinu máme za sebou, odpověděl svérázně a s přírodě vlastní osobitostí na dlouhotrvající sucho. V polovině nejdeštivějšího června za posledních šedesát let přišly bleskové povodně i na Chrudimsko. Zvláště dramatická byla situace v Heřmanově Městci, kde voda zaplavila suterén Domova pro seniory, přilehlý zámecký park a také mnoho rodinných domů. Velké uznání patří jednotkám Hasičského záchranného sboru za záchranu životů a majetku místních obyvatel a poděkování patří také mnoha dobrovolníkům, kteří pomáhali při odstraňování následků povodně. 

Druhý rok mého mandátu, přelomový rok 2020, vstupuje do své druhé půle. V posledních dnech nám velkou životní lekci dával jeden malý virus i velká voda. Odhalily nám zranitelná místa, donutily nás měnit zavedené pořádky, přemýšlet, upravovat své životní tempo, více si pomáhat. Jsem moc rád, že vidím kolem sebe, že společně umíme zvládnout víc, než by se nám původně zdálo

Celý časopis v elektronické podobě naleznete na odkazu ZDE.