Vládní populistická politika zvyšuje náklady krajů

13.09.2017

A už je to tady. Kvůli populistickému předvolebnímu rozpočtu Sobotkovy a Babišovy vlády jsme včera na krajském zastupitelstvu museli zvednou příspěvek na dorovnání platů zaměstnanců Krajské správy a údržby silnic Vysočiny.

Zaměstnancům samozřejmě zvýšení platů přeji, ale tohle má být odpovědná hospodářská politika? A to vůbec nemluvím o tom, že peníze si vláda bere i v době konjunktury na dluh (viz).

Aby bylo všem jasné, co nás taková rozpočtová politika stojí (a hlavně bude stát): jen v případě Krajské údržby silnic na Vysočině se tím výdaje na platy (a jen do konce roku 2017) zvednou o neuvěřitelných 7.680.000 Kč. Umíte si jistě představit, jak to vypadá v dalších resortech a za celou ČR.

Naštěstí jsme měli na programu i příjemnější věci. Potěšilo mě, že krajské zastupitelstvo schválilo grantový program na podporu prorodinné a seniorské politiky obcí v objemu 1 mil. korun. Doufám, že tím pomůžeme dobré věci a trochu se tím vracím k setkání se seniory, o kterém jsem tu psal minulý týden.

Jan Tecl