V Havlíčkově Brodě připomenou Jana Václava Stamice

02.03.2017

Jaro 2017 bude v Havlíčkově Brodě ve znamení oslav významných výročí českého hudebního skladatele a houslisty Jana Václava Stamice.

Jan Václav Stamic se narodil 19. června 1717 v tehdejším Německém Brodě, zemřel 27. března 1757 v německém Mannheimu.

Havlíčkův Brod uctí slavného rodáka celkem osmi koncerty. Zlatým hřebem bude 27. dubna 2017 koncert Mannheimského orchestru v klášterním kostele sv. Rodiny, který doprovodí krá- lovéhradecký chlapecký pěvecký sbor Boni Pueri. Naše město bude reprezentovat smíšený pě- vecký sbor Jasoň. Tento koncert představí klasické zpracování Stamicovy hudby, kdy si na své přijdou i opravdoví znalci. O dva dny dříve zazní Stamicova hudba v podání Mannheimského orchestru také v Jihlavě.

Součástí oslav bude i přednáška o J. V. Stamicovi, která je naplánována na 13. června 2017. V den výročí skladatelova narození 19. června 2017 jsme do Havlíčkova Brodu pozvali multižánrové smyčcové těleso Husak Quartet. Obě akce budou hostit nově opravené prostory havlíčkobrodské Staré radnice.

V rámci výročí se připravuje i vydání jedinečné publikace o slavném skladateli. Kniha na vysoké odborné úrovni bude jako jediná na trhu pojednávat o celém rodu Stamiců. Věřím, že oslavy výročí osloví širokou veřejnost a Stamicova tvorba v podání známých těles bude skutečným hudebním zážitkem.

Srdečně Vás zvu do Havlíčkova Brodu.

Jan Tecl


Text byl napsán a publikován v únorovém čísle Novin Kraje Vysočina.

Celý výtisk je k dispozici zde.