Uplynulo 60 let od smrti nejlepšího československého nočního stíhače

21.08.2019

Počátkem druhé polovina srpna uplynulo 60 let od smrti československého stíhacího esa Karla Kuttelwaschera. V pátek 16. srpna si výročí úmrtí brigádního generála in memoriam připomněli i obyvatelé obce Svatý Kříž na Havlíčkobrodsku včetně senátora Jan Tecla. "Jsem moc rád, že na takovéto hrdiny nezapomínáme. Karel Kuttelwascher je pro mě příkladem člověka, který vzešel z obyčejného vesnického prostředí a dostal do vínku od svých rodičů základní hodnoty lidského života jako je čestnost, pravdomluvnost, víra a také naděje," pronesl na adresu letce senátor.

Vzpomínkový akt zorganizovalo město Havlíčkův Brod a Czech Spitfire club.

"Slova jako vlastenectví, vlast, národ téměř zmizela z našeho slovníku i ze sdělovacích prostředků. A když už zazní, tak mají skoro pejorativní nádech. A to je špatně. Proč? Velké početné národy si vlastenectví stále připomínají. A malý národ v srdci Evropy nikoli? Vždyť pro nás dvojnásob platí, že, národ, který zapomene na svoji historii, riskuje, že ji bude muset prožít znovu," dodal ke vzpomínce předseda klubu Zdeněk Sádecký.

Kuttelwascher, rodák ze Svatého Kříže je titulován jako nejúspěšnější československý noční stíhač druhé světové války. Tento dvojnásobný držitel britského Záslužného leteckého kříže má na svém kontě 18 potvrzených sestřelů za RAF (kde sloužil u 1. a 23. perutě). V počtu sestřelů za jeho působení u francouzské letky se historické prameny rozcházejí.

Pokud byste se rádi dozvěděli o životě tohoto výjimečného hrdiny více, zajímavý a obsáhlý článek naleznete zde.

Zdroj informací zde.