Uctění památky vypálené osady Ležáky

25.06.2019

Čtyřiadvacátým červnem uplynulo sedmdesát sedm let od chvíle, kdy obyvatele Ležáků postihla tragédie hrůzných nacistických zločinů.

Tuto neděli si stovky lidí v památníku bývalé kamenické osady Ležáky tuto událost připomněli pietním aktem. Toho se mj. zúčastnila paní Jarmila Doležalová, jedna ze dvou přeživsích děvčátek. Její sestra Marie zemřela v loňském roce. Účastnili se i političtí představitelé v čele s premiérem Andrejem Babišem. Senátní delegaci tvořili místopředseda Senátu Parlamentu ČR J. Oberfalzer, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost P. Fischer, člen Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu M. Kortyš a místopředseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice J. Tecl.

Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Gestapo odhalilo, že parašutisté z Ležáků udržovali vysílačkou spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. Nacisté stihli ještě 24. června v Pardubicích popravit 34 dospělých obyvatel Ležáků. Dalších sedm lidí a více než 40 spolupracovníků parašutistů nacisté zastřelili o den později. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich našlo smrt tentýž den v plynovém voze v polském Chelmnu.

Je nezbytně nutné si tyto události stále připomínat, aby se historie neopakovala a už nikdy k podobným věcem nedošlo