Senátor Tecl zaštítil výstavu o událostech z let 1968, 1969 a 1989

01.03.2019

Až do jedenáctého března je v tzv. Chodbě místopředsedů Senátu přístupná výstava připomínající 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy a 30. výročí sametové revoluce, která zde probíhá pod záštitou senátora Jana Tecla.

Výstavu tvoří tematické panely, věnované nepříliš známým komunistickým represím po roce 1968, a to zejména v řadách armády. "Výstava nám připomíná dobu, která, byť je nepříliš vzdálená, stává se pomalu zapomenutou," řekl při vernisáži 26. února Jan Tecl a dále připomněl, že výstava už má za sebou putování nejen na domovské Vysočině, ale například i v západních a východních Čechách či na půdě Sněmovny. "Byla instalována i na středních školách, což je v rámci jejího kontextu asi to nejdůležitější, co se s tímto tématem dá udělat," doplnil senátor Tecl s tím, že například v chrudimském muzeu výstavu doplnila i dětská literárně-výtvarná soutěž " Dědečku, proč přijely ty tanky?".

S tvrzením Jana Tecla, že nejužitečnější je výstava pro mladé lidi, souhlasí i historik Vojenského ústavu Praha Prokop Tomek. "Připomínat období normalizace a dějiny Československé lidové armády je záslužné. Ve školách se toto téma zmiňuje jen minimálně, ať už kvůli nedostatku času, nebo nepřipravenosti pedagogů," uvedl Tomek na vernisáži.

Výstava vznikla z iniciativy člena Vojenského spolku rehabilitovaných AČR plk. Josefa Musila. Ten se narodil v obci Vápenný Podol na Chrudimsku a dnes žije v Havlíčkově Brodě. Veřejnosti byla poprvé představena loni v srpnu ve foyer Staré radnice v Havlíčkově Brodě a od té doby postupně putuje republikou. Senátní zastavení je už desátou instalací během uplynulého roku. Ze Senátu se s největší pravděpodobností přestěhuje na pražské arcibiskupství.