Ředitelky mateřských škol v Senátu

23.10.2019


Senátor Tecl se v úterý 22. října osobně setkal se signatářkami Otevřeného dopisu 500 ředitelek mateřských škol. Tématem byla situace v předškolním vzdělávání. Společně se senátory Milošem Vystrčilem, předsedou senátního klubu ODS a Ladislavem Chlupáčem, který také zastupuje Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, si poslechli hlavní důvody, které vedly ke spojení ředitelek mateřských školek z celé České republiky přes Facebook. 

Ředitelky žádají zásadní zlepšení postavení mateřských škol a podmínek pro své kolegyně učitelky a pro vzdělávání dětí. Stát podle nich v posledních letech zavalil školky administrativou související nejen s inkluzí, ale také s povinným předškolním rokem docházky. Nárůst jejich práce však stát nekompenzoval ani personálně, ani finančně. Při současném i budoucím financování je s ředitelkou mateřské školy počítáno jako s celou učitelkou, tedy s úvazkem 1,00. Úvazky u dětí jsou sníženy podle počtu tříd, např. v MŠ s 8 třídami má ředitelka úvazek 9 hodin týdně. Ředitelky mnohdy neví, zda je zrovna potřeba být právník, ekonom, údržbář, manager, pedagog, sociální pracovník, psycholog, kontrolor atd. Je běžné, že při absenci provozních zaměstnanců zajišťuje ve spolupráci s ostatními pedagogy i úklid. Při opravách a rekonstrukcích v době prázdnin musí být k dispozici firmám minimálně na zavolání, často osobně. Dlouhodobě demotivujícím faktorem je pro ředitelky (na faktech založený) pocit, že jejich problémům nikdo nenaslouchá, protože když se starají "jen" o malé děti, automaticky musí být jen malé i jejich problémy.

Senát bude příští týden projednávat Dlouhodobý záměr vzdělávání pro roky 2019 až 2023 z dílny Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Ministr Robert Plaga v tomto dokumentu zavazuje MŠMT k "vytvoření efektivního modelu péče o děti v předškolním věku". Senátoři se ho rozhodně budou ptát na kroky, které plánuje v pomoci ředitelkám MŠ učinit. 

Odkaz na Otevřený dopis ředitelek najdete ZDE.

Před senátním jednáním navštívily ředitelky také premiéra Babiše, více ZDE.