Novoroční bilancování

01.01.2021

S novým rokem nastává čas bilancování roku uplynulého a promýšlení přání a priorit pro ten letošní.

Minulý rok se mi velmi těžko hodnotí. Celý svět ochromila koronavirová pandemie, která zasáhla naše osobní i pracovní životy a vzbudila velké obavy a nejistotu. Zároveň se však stalo mnoho pozitivního. Zdravotníci a zaměstnanci dalších nezbytných odvětví pracovali na dvě stě procent, aby náročnou situaci zvládli. Objevilo se nesčetně dobrovolníků, kteří nezištně nabídli svou pomoc. I přes pandemii (a někdy dokonce díky ní) vzniklo mnoho nových přátelství a vztahů nebo došlo k utužení těch stávajících.

Je těžké zůstat neustále pozitivně naladění, obzvlášť nyní, když za sebou máme náročný rok a nevíme, jaký bude ten další. Nezbývá, než se o to pokoušet ze všech sil. Zároveň však není ostuda říci si o pomoc. Pokud nám letošní rok něco ukázal, tak to, že naše společnost je soudržnější, než se na první pohled může zdát, a když jde do tuhého, najde se velký počet lidí, kteří jsou ochotni podat pomocnou ruku. A nemusí nutně jít jen o velké činy - často stačí milé slovo či úsměv k tomu, abychom prolomili smutek, který se v nás mnohdy velmi nenápadně usazuje.

Pevně věřím, že tento rok bude lepší, nežli minulý a bude ve znamení vracení se do normálu. Rád bych vám do něj popřál hlavně zdraví, které se obzvláště v aktuální situaci ukázalo jako opravdová nezbytnost. Dále vám přeji štěstí, klid a pohodu. Doufám, že se opět blíží doba posezení s přáteli, návštěv kulturních akcí a osobního setkávání. Po loňském půstu si to jistě zasloužíme.