Návštěva masopustního průvodu s maskami

23.02.2020

Na pozvání starosty Ondřeje Dopity navštívil 22. února senátor Jan Tecl obec Studnici na Hlinecku, kde se zúčastnil masopustního průvodu.

Masopustní obchůzky a masky z Hlinecka byly v roce 2010 zapsány na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Vesničtí muži a chlapci s maskami, které zobrazují tradiční masopustní postavy, jdou kolem vesnice, doprovázené dechovkou. Průvod se zastavuje v domech a čtyři muži provádějí rituální tanec, aby zajistili bohatou úrodu a prosperitu pro rodinu. Na oplátku maskovaní muži dostávají dárky a vybírají poplatek. Slovo "masopust" neznamená půst, ale naopak v období masopustu máme "maso popustit". Mezi typické masopustní pokrmy proto patří zabijačkové speciality, koblihy nebo masopustní koláče. Masopustní procesí - zakazované v minulých stoletích katolickou církví a poté i socialistickou vládou - hrají důležitou roli při zajišťování soudržnosti uvnitř vesnické komunity. Průvodu se účastní nejen aktéři v maskách, ale také vesničané a přihlížející diváci. Nejobdivovanější jsou na masopustních figurách jejich kroje a masky a ty nejkrásnějších je možno spatřit každoročně právě ve Studnici.

Na závěr sobotního dopoledne se Jan Tecl zastavil krátce také v osadě Pohledu u Mladoňovic, kde se v režii místní organizace ODS Chrudim konala tradiční staročeská zabíjačka.