#načemzáleží aneb Výzva století

21.04.2021

Loni v březnu jsem připomněl zvoláním brněnské univerzity #followmasaryk zranitelnost demokracie, o níž se právě T.G.M. tolik zasloužil. Letos je největší zranění naší svobody cítit v omezeném přístupu dětí ke vzdělání. České školy jsou nejdéle zavřené z celé Evropy. Děti, rodiče i učitelé strádají.

Tato neutěšená situace však přímo vybízí k připomenutí významného, již 100. výročí mládežnické organizace YMCA ČR. Samostatná Československá YMCA vznikla z iniciativy T.G. Masaryka v dubnu roku 1921. Díky aktivitám dobrovolníků již 100 let existuje prostor pro přátelství, seberealizaci a podporu dětí v objevování vlastních talentů. Zajímavostí je, že YMCA u nás zavedla slavení Dne matek či tradici stavění vánočních stromů na náměstích. Pod ty nosili lidé dárky pro chudé, ty pak členové organizace distribuovali. I v covidové době Ymcaři pomáhají potřebným a věří, že je důležité hledat svoje místo ve světě. YMCA zkrátka staví na hodnotách, které přetrvávají.

Alespoň malou částí jsem se ke Stoleté výzvě (https://ymca100.cz/na-cem-zalezi/) připojil i já. Záleží mi na kvalitě vztahů v rodině i ve společnosti, cítím potřebu pravidelného pohybu na čerstvém vzduchu, a hlavně chci, abychom se brzy mohli vrátit ke všem našim společenským aktivitám. Inspirujte se a také zkuste tuto výzvu. Je to ideální aktivita pro rodinu, oddíl nebo partu spolužáků. Společně i bezpečně zvládneme víc, než si často umíme představit. Hrací plán ke stažení naleznete níže.

Velmi děkuji všem členům i podporovatelům YMCA ČR za jejich aktivity, energii a nápady.