Malíři Vysočiny vystavují obrazy ve Rváčově

20.06.2019

Senátor Tecl ve čtvrtek 20. června převzal záštitu nad zahájením expozice "Výstava obrazů malířů Vysočiny". Vystavuje zde 10 autorů a ke shlédnutí jsou i práce klientů Domova sociálních služeb že Slatiňan. Poděkování patří dětem ze ZŠ v Trhové Kamenici, které pod vedením paní učitelky Lýdie Kárské, připravily krásný kulturní program. Dále jsou představeny výtvarné práce, které vznikly v projektu "Vysočina maluje". Tento projekt finančně podpořil Pardubický kraj. Expozici si můžete prohlédnout denně, mimo pondělí, od 9.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00 hodin. Výstava potrvá do 18.8.2019.

Zdroj fotografií: https://www.obecvysocina.cz


Níže přiložena zdravice senátora Tecla k této události.

Vážení příznivci malířského umění na Vysočině,

s potěšením využívám příležitosti pozdravit Vás na vernisáži Výstavy obrazů malířů Vysočiny, jejíž 11. ročník připravili místní výtvarníci s pomocí starosty obce Vysočina pana Tomáše Dubského ve velkém sále hostince ve Rváčově.

Všimli jste si už, jak pevně je Vysočina spjatá s výtvarným uměním? Na první pohled by se mohlo zdát, že je to kvůli její kráse. Hned by se nabízely přídomky, z nichž ten nejsnadnější, ale také nejotřepanější je malebná /Vysočina/. Jenže to není tak úplně pravda. Sepětí Vysočiny s výtvarníky je daleko hlubší a hlavně niternější. Vysočina je totiž především ponuře mystická. Její nezřídka kdy drsná historie nutí každého podívat se na sebe a na svět kolem sebe velmi zpříma a bez příkras. A co jiného potom umění ztvárňuje? Co jiného, než odhalování podstaty dění a přenesení této podstaty uměleckými prostředky na plátno nebo chcete-li do materiálu /hmoty/.

Dámy a pánové, mám vždy tendenci dívat se na výtvarné umění spjaté s Vysočinou právě tímto pohledem. Myslím, že i dnes se nám tento pohled vyplatí. Děkuji všem, kdo pro nás, diváky, takový zážitek připravili. Naopak nám divákům přeji další a hlubší pochopení světa prostřednictvím umění.

Přeji Vám krásné chvíle u obrazů, které jsou nám tolik blízké.