Jan Tecl: Projídáme hospodářský růst

02.10.2017

(MF DNES) Havlíčkobrodský starosta Jan Tecl je lídr kandidátky ODS. Projídáme hospodářský růst, říká. Jsou to různé přístupy. Zatímco novoměstský starosta Michal Šmarda (ČSSD) potvrdil, že složí funkci na radnici, když se stane letos poslancem, jeho havlíčkobrodský kolega Jan Tecl (ODS) si nechává zadní dveře otevřené. Zatím nechce naplno říct, zda by si nechal obě funkce, nebo jestli by kancelář starosty opustil. Volební lídr Občanské demokratické strany Tecl je totiž už od dětství šachista a své tahy dopředu důkladně promýšlí i v politice.

Skončíte jako starosta, pokud budete zvolen poslancem?

Ještě jsem to neřešil. Až podle výsledku voleb bych se domluvil s kolegy na radnici a v ODS na nejlepším postupu.

Ale počítáte s tím, že pokud byste byl starostou i poslancem, tak byste měl méně času na Havlíčkův Brod?

Určitě bych nechtěl dělat něco polovičatě.

Přece jen si myslím, že už se k nějaké možnosti kloníte. Jestli byste si nechal jednu funkci, nebo obě dvě. Navíc jistě znáte kolegy, kteří sedají na více křeslech.

Rozhodující vždycky je, jakou práci ti kolegové odvádějí, jak si ji umí zorganizovat. Dokážu si představit, že někdo zvládne dvě funkce úplně bez problémů. A znám i lidi, kteří obtížně zvládají jednu funkci.

Jak to dnes máte v Havlíčkově Brodě s hernami?

Město vydalo vyhlášku, která reguluje počet těchto provozoven na území města. Je jich kolem dvaceti, bývalo jich odhadem 35. Máme to významně omezeno. A očekáváme, že od ledna příštího roku počet ještě významně poklesne na základě účinnosti nového zákona.

Ptám se i proto, že jste míval penzion Starr s hernou, diskotékou a barem.

On to byl billiard club, jehož součástí byla i herna s šesti výherními přístroji. Dnes firma vlastněná mým synem tyto prostory pronajímá av těchto činnostech nepodniká. Stále se tam nabízí ubytování, je tam i diskotéka. A ještě jsou tam umístěné výherní automaty. Ke konci roku by tam ale měly skončit, mám takové informace.

Ovlivňovala vás tato zkušenost v rozhodování, jestli herny omezit?

Nemělo to žádný vliv. Už nemám kontakty s lidmi, kteří se v této branži pohybovali. Samozřejmě s hostinskými se znám.

Vy jste jednou už jako starosta řekl, že to není palčivý problém a město s automaty problém nemá. Stále na tom trváte?

Já nejsem příznivcem zákazů. Je ale dobře, že jsme udělali regulaci a je to kontrolovatelné.

Proč nemáte v oficiálním životopise uvedeno, že jste měl hernu?

Tam byly šipky, kulečníky a hlavně provozování ubytovacích služeb. Když to vezmu v rozsahu mých tehdejších činností, tak tato byla minimální, pouze doplňková.

Potkal jste se tam u vás s gamblery?

Určitě. Do častějšího styku jsem s nimi ale nepřicházel. Co vím, tak se hraje v noci, a to jsem tam netrávil čas. Myslím si ale, že právě nový loterijní zákon je úplně perfektní. Neumožní hrát lidem na sociálních dávkách nebo těm v insolvenci. To je krok správným směrem.

Starostou jste sedm let. Co se tady ve městě za tu dobu nejvíc povedlo?

Je toho celá řada, Havlíčkův Brod se změnil k lepšímu. Asi nejtěžší věc, která se povedla, je rekonstrukce Havlíčkova náměstí.

A co jste si na začátku ve funkci v roce 2010 myslel, že se povede, a dnes v roce 2017 to stále není?

Nová krajská knihovna. Předpokládal jsem, že bude rychleji. Už je ale, myslím, nastartovaná tak, že jejímu vybudování nic nezabrání. Ta druhá věc je jihovýchodní obchvat. Myslel jsem si, že už v roce 2017 bude. Nesmírně by ulehčil Havlíčkovu Brodu, je to hlavní problém. Už ale došlo k výraznému posunu, je schválen investiční záměr. Kromě jednoho už jsou vykoupeny všechny pozemky pro stavbu.

Na Vysočině máme jedenáct poslanců. Chodili za vámi všichni jako za starostou a ptali se, jak mohou vašemu městu pomoci? Třeba i ti, co nejsou z Havlíčkobrodska?

Příkladné zkušenosti mám s paní poslankyní Janou Fischerovou, ta opravdu pomáhala. Dobrý vztah mám i s panem poslancem Kaňkovským. S některými jsem se nikdy nesešel, například s Karlem Turečkem. Naposledy jsem ho viděl, když tady měl s TOP 09 kampaň před volbami v roce 2013. Ostatní vídám na setkání starostů s vedením Kraje Vysočina. Není to ale tak, že by se všichni zeptali, co mohou udělat pro naše město.

A neměl by tohle poslanec dělat? Zajímal byste se třeba vy, co potřebuje Náměšť nad Oslavou?

To je jedna z věcí, kterou bych chtěl dělat. Nabídnout spolupráci starostům a umožnit jim, co pro mě a naše město dělala jako poslankyně Jana Fischerová. Zprostředkovávat informace. Poradit, kdo pomůže na ministerstvu.

Vy jste byl zvolen nejlepším starostou za roky 2010 až 2014 v Kraji Vysočina. Jak se to hodnotilo?

To vám dost dobře neřeknu, ale bylo to příjemné překvapení. V hodnotící komisi byli zástupci ministerstva financí, vnitra a pro místní rozvoj. Byl to první ročník soutěže, pořádal to Svaz měst a obcí.

Tu cenu vám předal prezident Miloš Zeman. Jak jeho působení ve funkci hlavy státu hodnotíte?

V každé činnosti jsou věci, které se povedou a nepovedou. Daří se mu hájit národní zájmy. Rezervy má z mého pohledu v reprezentaci navenek.

Kdo by měl být naším příštím prezidentem podle vás, když se díváte na možné kandidáty?

Netroufnu si říct v tuhle chvíli.

Ani Jaroslava Kuberu z vaší strany?

Nevím, jestli bude kandidovat. Ale dokázal bych si ho v té funkci představit. Počkám ještě, až budeme znát všechny kandidáty. Pak si určitě vyberu.

Pojďme si projít předsedy ODS od doby jejího vzniku. Zkuste, prosím, každého velmi krátce charakterizovat vaším pohledem.

Začnu tím současným. Jsem velmi rád, že Petr Fiala je předsedou ODS. Přistupuje s rozvahou a rozumem k řešení věcí. To je dnes potřeba.

Před ním byl Petr Nečas.

On vždycky říkal, že je týmový hráč. Mrzí mě, že to dopadlo, jak to dopadlo. Udělal řadu záslužných věcí, které nejsou vidět kvůli tomu závěru.

Mirek Topolánek. Jaký on byl předseda ODS?

Srdcař, který také dokázal řadu věcí.

První byl Václav Klaus.

Zvedl a dál vedl českou pravici. V té době byl nenahraditelnou osobou.

K čemu byste chtěl jako případný poslanec přispět, čemu pomoci?

Trápí mě byrokracie, a to i jako starostu. Také neustálé regulace, nařizování. V mnoha případech mi to přijde zbytečné. Řada věcí by se dala zjednodušit, vidím pro to prostor. Trápí mě i naše legislativa. Když už vám i právník řekne, že má problém se orientovat v právních předpisech, tak není něco v pořádku.

Kde vidíte největší problém současné české politiky?

Projídáme hospodářský růst, který teď v České republice máme. Víc bychom se měli věnovat investicím. Měli bychom myslet na dobu, kdy ekonomika nebude fungovat tak dobře jako nyní. Teď před volbami se hodně rozdává, což jednou bude chybět.

Na rozloučenou mi jako dlouholetý šachista řekněte, jak je tato hra důležitou výbavou pro politika?

Šachy mě naučily kombinaci, předvídavosti. To je nesmírně důležité.

Působíte vyrovnaným a uhlazeným dojmem, dokáže se šachista někdy rozčílit?

Určitě jsou věci, které mě trápí. Rozčilovací typ ale nejsem, nebouchám do stolu. Za sedm let starostování jsem do něj neudeřil.

(Autor: Radek Laudin)