Sobota na Chrudimsku ve znamení kultury

02.07.2022

Na pozvání ředitelky paní Magdy Křivanové se v sobotu Jan Tecl zúčastnil slavnostního zahájení programu oslav k 50. výročí vzniku Muzea v přírodě Vysočina v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Na pódiu představily své regiony folklórní soubory z Valašska, Hané, Podkrušnohoří a Českého Horácka. Součástí programu byla vernisáž výstavy Krásná práce - tradiční řemesla očima studentů Atelieru grafického designu Vyšší odborné školy Scholastika, ukázka řemesel a dílniček lidových výrobců, komentované prohlídky interiérů expozičních domků a promítání dobových fotografií z archivu muzea. Návštěvníkům zajímavého programu přálo ke spokojenosti i vydařené počasí.

Ve 14 hodin v nedalekých Kameničkách splnil senátor panu starostovi Robertu Adámkovi svůj slib z poslední návštěvy a přijel, u příležitosti výročí 630 let od první písemné zmínky o obci, na zahájení výstavy Kameničky na plátnech známých i méně známých mistrů. Lákadlem výstavy jsou exponáty z díla Antonína Slavíčka, který v Kameničkách pobýval v letech 1903 - 1905 a zachytil ráz a proměny tamní krajiny. Více než sedmdesátka obrazů, které zde namaloval, je považována za vrchol jeho tvorby. Ve výstavní síni obecního úřadu jsou dále k zhlédnutí práce Gustava Macouna, Jana Honsy, Karla Wagnera a dalších. Výstava pod záštitou Pardubického kraje potrvá až do 18. září.

V 17 hodin se Jan Tecl zúčastnil oslav k 50. výročí otevření Muzea loutkářských kultur v Chrudimi. Vernisáž výstavy za účasti ministra kultury Martina Baxy, na které nechybělo ani narozeninové blahopřání od Spejbla a Hurvínka, se konala na Resselově náměstí a po celý den probíhal v přilehlých uličkách program oslav včetně workshopů, akcí pro děti, loutkových a hudebních vystoupení. Sobotní oslavy se tak staly součástí probíhajícího 71. ročníku festivalu Loutkářská Chrudim, když ten letošní je věnován 130. výročí narození Josefa Skupy.